WWDC20 – iOS 14

Nový iOS 14 přináší mnoho drobných změn. Připravili jsme si pro Vás seznam těch nejzajímavějších. Bohužel ne všechny budou dostupné v naší lokalitě. Všechny popsané novinky se týkají také nové verze iPadOS, o které si řekneme pár slov v dalším článku.

Widgety na domovské obrazovce

Ikonická domovská plocha iPhonu se dočkala velkých změn! Nově na ní bude možné umístit widgety. Pro jednotlivé widgety také bude možné nastavit různé velikosti. 

Zajímavou funkcí je také automatické zobrazování nastavených widgetů na základě denní doby. Například ráno se Vám na domovské obrazovce bude zobrazovat widget aplikace počasí a večer se Vám zobrazí widget aplikace zdraví. 

Knihovna aplikací

Nově si budete moci zvolit pouze omezený počet domovských obrazovek (nebojte se, aplikace si zde budete moci třídit a seřazovat, jak jste zvyklí). Aplikace, které neumístíte do těchto dvou domovských obrazovek se na poslední domovské ploše automaticky (pomocí umělé inteligence vašeho iPhonu) roztřídí do několika kategorií. 

Novinky v aplikaci zprávy

Připnutí oblíbených konverzací

Skupinové konverzace v rámci iMessage bude možné připnout na vršek aplikace Zprávy.

Změna ikony nebo fotografie pro skupinové zprávy

Vylepšení okolo skupinových konverzací provedl Apple v letošní verzi iOS mnoho. Jednou z dalších novinek je možnost změny ikony dané skupinové konverzace. Je zde možnost nahrání vlastní fotografie nebo vytvoření automatické koláže pomocí Memoji nebo Animoji. 

Zmínky

Další z novinek v aplikaci zprávy umožní zmiňovat konkrétní uživatele, kteří jsou součástí skupinové konverzace. Tato funkce je velmi oblíbená u konkurenčních služeb jako je WhatsApp nebo Skype. Díky této funkci se nemusíte bát, že by vámi zmíněný uživatel zprávu přehlédl. 

Reakce na konkrétní zprávy

V nové verzi iOS bude možné reagovat na konkrétní (i starší) zprávy ostatních uživatelů. 

Memoji

Jako v posledních verzích iOS přichází také nové možnosti úprav Memoji. V iOS 14 bude možné upravovat věk Memoji, ale hlavně bude možné nasadit roušku.?

Mapy

Dalším obrovským vylepšením prošla aplikace Mapy. Bohužel velká část vylepšení nebude dostupná v našem regionu. Proto zde novinky zmíníme velice rychle.

Cyklistická navigace bude dostupná ve vybraných městech. Uživatel si bude schopný jednoduše zvolit trasu na základě převýšení, rychlosti nebo například nutných přenosech kola po schodech.

Podpora elektromobilů. V nové verzi aplikace Mapy bude možné zobrazit dostupné dobíjecí stanice. Z kompatibilních vozů bude možné plánovat na základě dostupných dobíjecího stanic trasu. 

Průvodci budou poskytovat tipy na zajímavá místa jako jsou restaurace, vyhlídky apod. ve vybraných městech. 

Překladač

IPad OS a iOS 14 znamenají také spuštění zbrusu nové aplikace. Apple se vrhl do vývoje vlastního překladače. Apple je známý svým striktním přístupem k soukromí svých uživatelů, proto bude veškeré uchovávání dat probíhat ve vašem iPhonu. V první verzi bude podporováno 11 jazyků (bohužel, čeština na seznamu chybí).

SIRI

Značných vylepšení se dočká virtuální asistentka SIRI. Stejně jako nové příchozí hovory bude Siri minimalizována do malé notifikace. Dalším příjemným vylepšením bude možnost skrze Siri zasílat hlasové zprávy. 

Safari

Defaultní webový prohlížeč se dočkal zajímavých vylepšení. Jedním z nich je možnost automatického překladu webové stránky do 7 různých jazyků. 

Upozornění na úniky uživatelských údajů

Pokud Safari zjistí, že z webové stránky, do které se přihlašujete, byly ukradeny údaje k uživatelským účtům, budete upozorněni notifikací. 

Lepší kontrola nad sběrem vašich dat

Safari v novém iOS 14 slibuje lepší kontrolu nad tím jaké informace si o vás dané webové adresy ukládají.

Odemykání automobilů a CarPlay

Nahrávání klíčů od automobilů do aplikace Wallet

Jednou ze zajímavých novinek je možnost nahrát virtuální klíče od vašich automobilů do aplikace Wallet. Následné odemykání auta probíhá na stejném principu jako platba pomocí Apple Pay. 

S touto novou funkcí přichází také možnost sdílet jednotlivé sklíčko mezi ostatní uživatele. 

Nová funkce je samozřejmě ve svých začátcích, proto je seznam podporovaných vozů minimální. 

CarPlay nově nabízí možnosti změny tapety domovské obrazovky. V nové verzi CarPlay přibydou také aplikace pomáhající uživateli s nabíjením elektro automobilů, parkováním nebo s objednáváním jídla. 

AirPods

Nejoblíbenější bezdrátová sluchátka se dočkala také několika novinek. Jednou z nich je možnost připojení dvou párů AirPods k Apple TV. AirPods Pro se dočkala také nového režimu pro prostorový zvuk (při použití jednoho sluchátka). Další užitečnou novinkou dostupnou pro všechny verze AirPods je automatická notifikace, pokud zbývá sluchátkům pouze 10 % baterie. 

Nejlepší novinku pro AirPods jsme si nechali nakonec. V nových verzích operačních systémů se budou sluchátka automaticky přepínat na zařízení, které právě používáte. Pokud tedy například telefonujete přes iPhone, hovor ukončíte a na iPadu si pustíte video, nebude nutné manuálně párovat AirPods k iPadu. 

App Clips

Další z výrazných novinek je App Clips. Apple představuje App Clips jako velice snadný způsob, jak zkoušet nové věci. App Clips má také potencionál v každodenních činnostech jako je placení parkování. Jednoduše přidržíte zařízení v určeném místě (například na vyznačené místě na elektrické koloběžce nebo na parkovacích automatu) a App Clip vám nabídne výzvu k zaplacení. Aplikace, které budou App Clip používat také budou muset mít dostupné přihlášení pomocí Sing in with Apple, takže budou ověřené a dobře zabezpečené. Platba za služby, které App Clip bude nabízet bude probíhat pomocí Apple Pay. 

Indikátor nahrávání

Soukromí je pro Apple a jeho uživatele velmi důležité. Proto v nových operačních systémech naleznete novou notifikační značku, která vás bude upozorňovat, pokud některá z aplikací ve vašem zařízení aktuálně využívá mikrofon nebo kameru. 

Přibližná poloha

Okolo soukromí uživatele se točí i další z novinek. V nových operačních systémech bude možné s jednotlivými aplikacemi (například počasí) sdílet pouze svou přibližnou polohu. 

Z představených novinek lze konstatovat, že Apple dbá na potřeby svých uživatelů. Stejně tak lze vypozorovat, že velká část novinek, jako například v aplikaci zprávy, nejsou převratné novinky, ale osvědčené způsoby, které využívají konkurenti již dlouhá léta. 

V dalším článku se můžete těšit na novinky v iPadOS 14. 

Publikováno v Blog,Články a označené ,,,,,,,,,,.