iPad slaví 10. narozeniny

Letos je tomu 10 let, co Steve Jobs představil první generaci tabletu s operačním systémem od Applu, známým jako iPad. Připravili jsme si pro Vás shrnutí těch nejzajímavějších informací o jednotlivých modelech, představených za posledních
10 let. Předtím, než se pustíme do popisu jednotlivých zařízení, je nutné si v rychlosti
vysvětlit základní terminologii.

Laminovaný displej – Laminovaný displej znamená, že displej a dotykové sklo je spojené v jeden díl. Přes celou plochu displeje je aplikované průhledné lepidlo. V praxi mají iPady s laminovaný displejem lepší latenci při použití Apple Pencil a lepší zobrazovací schopnosti. Oprava displeje je v případě laminovaného displeje velmi nákladná.

Apple Pencil – Apple Pencil je stylus vyrobený Applem. Aktuálně se prodává ve dvou generacích. 1. generace Apple Pencil je dlouhá a má válcovitý tvar. 2. generace je kratší a více připomíná klasickou tužku.

TrueTone – TrueTone je funkce (využívají také iPhony 8 a novější) displeje, která na základě okolního osvětlení přizpůsobuje teplotu barvy displeje. Praktický užitek této funkce je v šetření zraku uživatele.

iPad

Datum představení: Leden 2010

Maximální verze OS: iOS 5

Vývoj iPadu začal již okolo roku 2000. Základním kamenem tabletu byla produktová řada Newton (PDA od Applu). První iPad nemohl představit nikdo jiný než samotný Steve Jobs. Spolu s iPadem byl představen také iBook store. Po úspěchu s nákupem hudby on-line se Apple pustil dobýt další odvětví (netvrdím, že se mu to podařilo). iPad první generace se prodával pouze v několika zemích. Jediná dostupná barevná verze byla černá. Tablet působí velmi robustně (i v dnešní době). První iPad byl dokonalou demonstrací funkce „Multi Touch“ (možnost ovládání více prsty najednou). Na druhou stranu byla iPadu vyčítána absence přední i zadní kamery a také tvar zadní strany. Kvůli velmi mírnému zaoblení těla iPadu bylo zvedání ze stolu velmi problematické.

 

iPad 2

Představení: Březen 2011

Maximální verze OS: iOS 9

Nástupce prvního modelu byl posledním iPadem představený Stevenem Jobsem. U zákazníků se stal velice oblíbeným díky inovovanému designu (oblejší hrany zařízení), zadní a přední kameřepro videohovory. Dnes jde již několik let o nepodporovaný produkt, jehož operační systém lze aktualizovat na verzi iOS 9. IPad 2 je i přes své stáří dodnes hojně využívaným produktem.

 

iPad 3

Představení: Březen 2012

Maximální verze OS: iOS 9

První iPad, jehož představení se ujal nový CEO Tim Cook. Design byl naprosto totožný s předchozí generací. Hlavní inovací tohoto modelu byl především Retina displej. Kvůli kvalitě Retina displeje se iPad dočkal uznání mezi recenzenty z celého světa. IPad 3 byl vyráběný pouze 10 měsíců (do představení iPadu 4). Vzhledem ke krátké době výroby se vznesla velká vlna kritiky, na kterou Apple zareagoval vystavením Exchange programu. Pokud jste zakoupili iPad
3. generace, Apple jej ve lhůtě 30 dní od prodeje zdarma vyměnil za 4. generaci.

iPad 4

Představení: Říjen 2012

Maximální verze OS: iOS 10

Společně s představením iPadu 4. generace došlo také k odstranění zastaralého 30 pinového konektoru (který můžete znát například z iPhone 4).

Oproti svým předchůdcům se prodával také ve 128 GB variantě. Samozřejmostí byl vyšší výkon, oproti předchozím generacím. Skvělý Retina displej. Jednalo se o poslední iPad s designem iPadu 2. Dalo by se říci, že obsahoval všechny inovace a nabízel jen to nejlepší na trhu.

iPad Mini

Představení: Říjen 2012

Maximální verze OS: iOS 9

Společně s novým iPadem 4. generace byla představena další produktová řada iPadu. IPad mini s úhlopříčkou displeje 7,9’’ se stal kapesním zařízením s nízkou váhou a vysokým výkonem. Bohužel nebyl vybaven Retina displejem. I přes absenci Retina displeje se stal mezi uživateli velice oblíbeným, především díky jeho kapesním rozměrům.

iPad Air

Představení: Říjen 2013

Maximální verze OS: iOS 12

Další generace iPadu dostala označení Air [lehký], pravděpodobně díky oblíbenému MacBooku Air. Jedná se také o poslední iPad s úhlopříčkou 9,7”, který nebyl osazený čtečkou otisků prstů Touch ID. I tak se jednalo o velmi populární iPad, především kvůli jeho nízké hmotnosti a tenkému tělu. Zajímavé je, že se jednalo o první iPad, který mohl mít kapacitu až 128 GB.

iPad Mini 2

Představení: Říjen 2012

Maximální verze OS: iOS 12

Druhá generace kompaktního iPadu je často označována jako iPad Mini Retina. Jak již název napovídá, iPad Mini 2 byl osazen Retina displejem. Také tento iPad je dodnes velmi rozšířený mezi uživateli.

iPad Mini 3

Představení: Říjen 2014

Maximální verze OS: iOS 12

Další verze mini tabletu od Applu byla osazena čtečkou otisků prstů. Společně s vyšším stupněm zabezpečení bylo možné na těchto zařízeních využívat službu Apple Pay. Vzhledem k navýšení výkonu (oproti předchozí verzi), bylo poprvé možné využívat funkci „Hey Siri“. Zajímavostí také je, že v systému iOS 8.1 byla již předinstalovaná aplikace Facebook (úsměvné, když se dnes podíváme na postavení Facebooku a Applu k soukromí svých uživatelů).

iPad Air 2

Představení: Říjen 2014

Maximální verze OS: aktuální verze iPad OS

Nástupce iPadu Air, který své uživatele ohromil nejenom výkonem, ale také čtečkou otisků prstů a podporou Apple Pay. Jednalo se především o první model s laminovaným displejem. Bohužel, vzhledem k laminovanému displeji byla jeho výměna poměrně nákladná záležitost. Jednalo se také o první

model iPadu, ze kterého bylo odstraněno tlačítko „Mute“, které můžete znát z boční strany Vašeho iPhonu.

iPad Mini 4

Představení: Září 2015

Maximální verze OS: aktuální verze iPadOS

Druhá verze iPadu mini s Touch ID. Také se jedná o první verzi s laminovaným displejem. Oproti předchozím generacím iPadu mini byl také lehce pozměněný design. Bylo odstraněno tlačítko pro uzamčení rotace displeje a také mírně pozměněny rozměry přístroje.

iPad Pro 1. generace


Představení: Září 2015

Maximální verze OS: aktuální verze iPadOS

První generace (stejně jako všechny ostatní) iPadu Pro se vyznačovala vysokou pořizovací cenou. Jednalo se však o první iPad určený primárně pro kreativní uživatele. Především kvůli podpoře Apple Pencil. Kreativci však nebyli jedinou cílovou skupinou, na kterou tato řada iPadu cílila. Díky Smart konektoru bylo možné jednoduše připojit k iPadu klávesnici. IPad byl tedy určen pro všechny uživatele, kteří chtějí tablet využívat jako seriózní pracovní nástroj. První generace iPadu se prodávala ve verzi s 9,7“ a 12,9“ displejem. U dvanácti palcové verze se sluší podotknout, že se jednalo o skutečně obří (až nepraktické) zařízení.

iPad 5. generace

Představení: Březen 2017

Maximální verze OS: aktuální verze iPadOS

Po dlouhých 2 letech od představení posledního modelu iPadu Apple představil cenově dostupný iPad s úhlopříčkou 9,7“. IPad 5. generace je také označován jako iPad 2017. Prakticky se jedná o nástupce iPadu Air 2. Oproti svému “předchůdci” však již neobsahuje laminovaný displej. Případná výměna poškozeného skla tedy není tak cenově náročná. Uživatelé si ho oblíbili díky své nízké pořizovací ceně a výkonu.

iPad Pro 2. generace

Představení: Červen 2017

Maximální verze OS: aktuální verze iPadOS

Společně s iPadem 5. generace byla představena 2. generace iPadu Pro. Oproti předchozí generaci byla změněna základní velikost z 9,7“ na 10,5“. Necelý „palec“ z iPadu opět udělal profesionálnější zařízení. Další novinkou je upgrade displeje, který bylo možné poprvé používat při frekvenci 120 Hz. Prakticky dokáže displej zobrazovat více snímků za jednu sekundu. Obraz a animace se tedy při pohybu zdají plynulejší. Jednalo se také o první zařízení, které podporovalo rychlonabíjení a vylepšenou verzi Lightning konektoru, který disponoval podobnou přenosovou rychlostí jako USB-C.

iPad 6. generace

Představení: Březen 2018

Maximální verze OS: aktuální verze iPadOS

Nástupce cenově dostupného iPadu disponoval dostatkem výkonu pro běžné činnosti. Především však přibyla podpora Apple Pencil. Jednalo se a stále se jedná o velice oblíbený iPad, především kvůli pořizovací ceně. Obecně se tento iPad označuje jako iPad 2018. I v roce 2020 se jedná o velmi výkonný přístroj, který běžným uživatelům udělá výbornou službu.

iPad Pro 3. generace


Představení: Říjen 2018

Maximální verze OS: aktuální verze iPadOS

Nový model iPadu Pro se od svých předchůdců odlišuje především designem. Jedná se o první iPad, u kterého bylo odebráno domovské tlačítko „Home Button“. Ověřování uživatele je realizováno pomocí Face ID (po vzoru iPhone X). Další novinkou (oproti předchozí generaci iPadu Pro) bylo přesunutí Smart konektoru ze spodní hrany zařízení na zadní stranu. Změna také nastala v úhlopříčkách displeje, 10,5” verzi iPadu nahradila 11” verze. Vzhledem ke zmenšení rámečků okolo displeje se znatelně zmenšilo tělo přístroje. IPad 12,9” 3. generace je tedy značně mobilnější zařízení než jeho předchůdci. Přibyla také podpora e-SIM (od letošního roku podporují všichni tři čeští operátoři).Vzhledem k nízké tloušťce iPadu je nutné dbát zvýšené opatrnosti na mechanické poškození, případně ohnutí těla iPadu. Jednou z dalších novinek bylo nahrání lightning konektoru novým USB-C konektorem. Dále nová generace iPadu podporuje pouze Apple Pencil 2. generace (nabíjí se pomocí bezdrátové nabíječky umístěné v těle iPadu). Design třetí generace iPadu Pro je značně inspirovaný iPadem 1. generace.

iPad Air 3. generace

Představení: Březen 2019

Maximální verze OS: aktuální verze iPadOS

Obnovení produktové řady iPadu Air opět znepřehlednilo produktové portfolio. iPad Air
3. generace je Applem prezentován jako střední cesta v aktuální (rok 2019) nabídce iPadu. Společně s podporou Apple Pencil 1. generace, laminovaným displejem a Smart konektorem je výhodnou volbou pro všechny, kteří chtějí výborný displej a iPad Pro je pro ně zbytečně výkonný. Ipad Air 3. generace je nabízen v úhlopříčce 10,5”. Pro autentifikaci uživatele slouží 2. generace Touch ID.

iPad Mini 5. generace

Představení: Březen 2019

Maximální verze OS: aktuální verze iPadOS

Po dlouhých čtyřech letech se dočkal upgradu také iPad Mini. Analytici této modelové řadě předpovídali zánik, ale opak se stal pravdou. IPad Mini 5. generace nabízí velmi slušný výkon a Apple Pencil. Je tedy ideální volbou pro uživatele, kteří požadují malý tablet určený především pro konzumaci obsahu.

iPad 7. generace

Představení: Zaří 2019

Maximální verze OS: aktuální verze iPadOS

Posledním přestaveným iPadem je nástupce nejlevnějšího modelu. Úhlopříčka obrazovky byla navýšena o 1/2 palce. Oproti předchozí generaci byl také přidán Smart konektor pro připojení klávesnice. Stejně jako ostatní, tak i iPady představené v roce 2019 (i iPad 10,2“) podporují Apple Pencil 1. generace. IPad není osazený laminovaným displejem. Vzhledem ke změně úhlopříčky displeje je pro tento model stále nízký výběr příslušenství.

Publikováno v Blog,Články,Nezařazené a označené ,,,,,,,,.