MacOS Catalina

MacOS Catalina Na co se těšit?

V předchozích příspěvcích jsme si popsali co můžeme očekávat od nových operačních systémů iOS 13 a iPadOS. Dnes si představíme zajímavé funkce MacOS Catalina s označením 10.15. 

Konec iTunes

Apple po dlouhých 18 letech ukončí podporu aplikace iTunes. Respektive iTunes bude nahrazen novými aplikacemi. 

Aplikace Music, Podcast a Apple TV se budou starat o přehrávání hudby, podcastu a obsah Apple  TV. Synchronizaci, zálohování a obnovu Vašich zařízení bude nadále zajišťovat Finder. 

Práce s multimediálním obsahem (resp. jeho konzumací) bude přehlednější a jednodušší. 

Activation lock

Na nejnovějších Macích s chipem T2 bude nutné po přeinstalování operačního systému zadat původní Apple ID (takzvaný activation lock). Stejná ochrana funguje i v případě mobilních zařízení. Ztracené nebo ukradené MacBooky budou tedy bezcenné.

SideCar

Jak jsme Vás již informovali v příspěvku o iPadOS, nově bude možné využívat iPady PRO jako rozšířený monitor a vstupní zařízení pro Váš MacBook. Funkci SideCar lze nastavit v nastavení v oddělení AirPlay. Funkce je dostupná pomocí kabelu tak pomocí Wi-Fi. 

Obrovskou výhodou tedy bude možnost používání Apple Pencil k úpravám dokumentů na MacBooku. 

Funkce SideCar bohužel není limitována jen iPady Pro ale také rokem výroby Vašeho MacBooku. 

Podporované modely:

27’’ iMac Late 2015 nebo novější

iMac Pro 2017

MacBook Pro Mid 2016 nebo novější

Mac Mini 2018 nebo novější

MacBook Air Late 2018 nebo novější

MacBook Early 2016 nebo novější

Mac Pro 2019 nebo novější

Fotky

Mimo předělání aplikace fotky (stejně jak tomu je případě iOS a iPadOS) je také značně vylepšena funkce strojového učení kterou aplikace využívá například při vyhledávání objektů ve vaší knihovně fotografií.

Odemykání pomocí Apple Watch

Již poměrně stará funkce se dočkala několika drobných vylepšení. Nyní je možné kdekoliv v MacOS zadat Vaše heslo pomocí dvojitého stisku tlačítka na Vašich Apple Watch.

Nově se na Vašich Apple Watch budou zobrazovat jednorázové ověřovací kódy, které dostanete pokud se přihlašujete k vašemu Apple ID nebo iCloudu.

Safari

Domovská stránka safari byla upravena podobně jako v případě iOS. Nově Vám SIRI nabízí návrhy na stránky, které často otevíráte nebo Vám je poslali Vaši přátele pomocí iMessage.

Další novinkou jsou upozornění na opakující se nebo slabá hesla. 

Neposlední novinkou je možnost přihlašovat se do iCloudu a Apple ID pomoci Touch ID.

Quick Time player

Video přehrávač nyní podporuje funkci obraz v obraze (tzv. PIP). 

Správa Apple ID

Značných změn se dočkala také nabídka Apple ID. Jednotlivé prvky jsou přehlednější a například správa rodinného sdílení a přidávání nových členů je mnohem jednodušší. 

Čas u obrazovky

Velkým vylepšením a zároveň novou funkcí MacOS Catalina je sledování času, který na MacBooku trávíte. Stejně jako je tomu v případě iOS a iPadOS. Nasbíraná data můžou být sdílená s ostatními zařízeními. Lze si tak udělat přesný přehled kolik času (a jak ho využíváte) ztrácíte na ve svých Apple produktech.

Voice control

Funkce zpřístupnění a Voice control se dočkala také značného vylepšení. Zpřístupnění nyní využívá SIRI (především pro diktování a rozpoznávání hlasu). MacBook je nyní možné kompletně ovládat hlasem, včetně úpravy textu jako je změna fontu, velikosti písma atd. 

Díky Voice control lze například přidávat často používané emotikony.

Přednastavený systémový diskový oddíl

V nové verzi operačního systému se bude operační systém instalovat na přednastavený oddíl disku. Tento oddíl bude určen pouze pro čtení, což zaručí ochranu systémových souborů proti přepsání pomocí aplikacích třetích stran. 

Ochrana uživatelských dat

Důležitým vylepšením je dotazování systému v případě, že se některá z aplikací snaží číst vaše dokumenty nebo fotky. Podobné zabezpečování funguje v případě iOS a iPadOS.

Ukončení podpory 32 bit aplikaci a dashboardu

Apple již dříve avizoval ukončení podpory 32bitových aplikací. Pokud tedy používáte některé 32 bitové aplikace, je nutné před aktualizací operačního systému najít vhodné alternativy nebo kontaktovat vývojáře aplikace. 

Apple také po velmi dlouhých letech ukončil aplikaci Dashboard, která byla dlouhé roky neaktualizována. 

Publikováno v Blog,Články a označené ,,,,,,,,,,,,,,,,,,.