iPadOS na co se můžeme těšit?

V minulém příspěvku jsme se představovali očekávané novinky v iOS 13. Dnes nás čeká zcela nový operační systém a tím je iPad OS. Apple navrhl iPad OS tak, aby uživatelé mohli naplno využít potenciál iPadu. Novinek je zde poměrně hodně a v kontextu použití iPadu jako pracovního nástroje se jedná o zásadní novinky. Mnoho novinek je stejných jako v případě iOS 13, proto je v tomto příspěvku ani nebudeme zmiňovat. Pokud jste ještě příspěvek o novinkách v iOS nečetli,  zde je odkaz.

Domovská obrazovka

První čeho si všimněte, je značně změněna domovská obrazovka. Na domovskou obrazovku jsou přidané widgety, které byly v předchozích verzích MacOS umístěny na samostatné obrazovce. Změněna je také velikost ikon aplikaci. Výsledkem je více místa na obrazovce pro umístění aplikaci. Domovská obrazovka iPadu tak působí zbrusu novým dojmem.

Splitscreen

Možnost ovládání více aplikací se dočkala také změn. V první verzi iPadOS bude možné otevřít dvě okna jedné aplikace. Nemalá skupina uživatelů tuto funkci jistě rádi uvítají.

Domovská obrazovka

Apple Pencil a anotace

Latence nebo-li odezva se snížila téměř o polovinu. Tahy Apple pencilem proto působí ještě přirozeněji. Předělané jsou také funkce anotací. Nyní je možné anotovat prakticky cokoliv, webové stránky, screen shoty apod. Užitečná je také funkce, kdy se Vás operační systém zeptá, zda-li chcete screenshot uložit do knihovny fotografií nebo do souborů. Nemusíte si tedy screenshoty míchat s vašimi osobními fotografiemi. 

Soubory

Když už jsme zmínili aplikaci soubory. Ta se také výrazně změnila. Obrovskou novinkou je možnost připojení externích datových nosičů, ze kterých bude možné číst i zapisovat. Pomocí iCloud Drive bude možné konečně sdílet celé složky a nejenom jednotlivé soubory. 

Safari

Obrovskou novinkou v nativním internetovém prohlížeči je zobrazení ve verzi pro desktopové verze. Tuto novou funkci určitě ocení všichni, kteří například pracuji ve wordpressu. Další novou funkcí kterou jsme zmínili již v příspěvku o iOS 13 je download manager. 

Nová gesta

Díky novým gestům je pohodlnější a rychlejší práce s textem. Tato funkce je dostupná také na iOS 13. Konkrétně se jedna o funkce kopírování, vložení a vyjmutí textu. Společně s gesty určitě stojí za zmínku nové psaní na klávesnici pomoci tahů po klávesnici. Je jen Škoda, že tato funkce podporuje pouze anglický jazyk (ale funguje výborně). 

Side car

Pokud vlastníte iPad Pro a MacBook na kterém běží MacOS Catalina, budete schopni využívat svůj iPad jako rozšířený nebo duplicitní displej pro svůj MacBook. Komunikace může probíhat bezdrátově až do vzdálenosti 10m nebo drátově pomocí USB-C kabelu. Tato funkce je koncipována pro pohodlné upravování PDF dokumentů nebo při práci v ilustrátoru nebo adobe photoshopu. Pokud však tyto aplikace nepoužíváte, bude Apple Pencil fungovat jako klasická myš.

Side Car

Nové možnosti zpřístupnění

Nabídka funkcí zpřístupnění se dočkala také velkých změn. Zejména ji věnujeme pozornost až v případě iPadu. Protože Apple vyslyšel požadavky nemalého počtu uživatelů. Nyní bude možné iPad ovládat pomocí myši. Funkce je koncipována pro lidi s handicapem, ale běžní uživatele jí budou moci také používat. 

V dalším příspěvku si popíšeme připravované funkce v novém operačním systému pro Mac. MacOS Catalina.

Publikováno v Blog,Články a označené ,,,,,,,,,,,.