iOS 13 Na co se těšit?

Operační systém iOS 13 byl představený v červnu na tradiční vývojařské konferenci, takzvané WWDC. Spuštění oficiální verze systému je naplánována na září 2019 při příležitosti Apple special event, kde budou představeny nové generace iPhone a nejspíše také Apple Watch. Na co se vlastně můžeme těšit u nové verze operačního systému pro iPhone a iPod s pořadovým číslem třináct?

Tmavý režim

Jedna z funkcí, kterou má konkurenční Android již pár let konečně přichází do iOS. Samozřejmostí je kompletní propojenost temného režimu s veškerými systémovými funkcemi. Apple připravil vývojářům API pro snadnější integraci tmavého režimu s jejich aplikacemi. Zajímavá funkce je také autematické přepínaní světlého a tmavého režimu na základě denní doby. Součástí tmavého režimu jsou také zbrusu nové tapety vytvořené speciálně pro tmavý režim. Automatické přepínání je řízeno západem slunce. Velmi příjemná je také funkce automatické změny tapety při přepnutí do světlého/tmavého režimu.

Přihlaš se s Apple ID

Jednou z dalších funkcí je Sing in with Apple. Zjednodušeně řečeno, jedná se o obdobu služby “přihlásit se pomocí Facebooku”. Apple si zakládá na opatrném přístupu k osobním údajům svých uživatelů. 

Problémem s přihlášením pomocí Facebooku nebo Googlu je především sdílení svých osobních dat s webovou stránkou, kam se přihlašujete. Často nemáte přehlednou kontrolu nad tím, jaká data s dannou aplikací nebo webovou stránkou sdílíte. Apple ve své nové službě slibuje naprostou anonymitu. Při přihlášení k různým webům bude Apple vytvářet náhodně generované emailové adresy, které budou dále přesměrovány na Váš reálný email. 

Kvůli této službě již teď Apple čelí několika žalobám za upřednostňování svých služeb. Pokud totiž budou aplikace používat přihlášení pomocí Facebooku nebo Google, bude muset obsahovat také možnost přihlásit se pomocí Apple ID. Pokud se tak nestane, Apple nescháválí aplikaci pro appstore. 

Tmavý režim

Připomínky

Naprosto nový vzhled a funkce dostala také aplikace připomínky. Apple se snaží konkurovat vývajářům To-do aplikací. 

Jednotlivé připomínky budou tříděny do čtyřech jednoduchých kategorií (Dnes, Naplánováno, Vše a označené). Nebojte se, stále bude možné vytvářet a sdílet vlastní seznamy připomínek. Jednotlivým připomínkám bude nově možné přidělovat další připomínky. Připomínky bude možné označování pomocí vlajek nebo obrázků. 

Celkově jsou velmi rozšířené možnosti editace a následné připomenutí požadovaných věcí. 

Zde zmíníme jedno důležité upozornění. Po upgradu na novější verzi připomínek Vám nebudou přidané připomínky kompatibilní se staršími verzemi. Pokud tedy používáte iPhone, který bude podporovat iOS 13 a MacBook nebo iPad v nové verzi operačních systémů podporovat nebude. Doporučujeme neprovádět upgrade aplikace připomínek (upgrade iOS provést můžete).

iOS 13 Připomínky

Najít

Aplikace Najít iPhone a Najít přátele budou spojeny v jednu aplikaci. V praxi to znamená, že na mapě uvidíte všechny své zařízení a kontaky, které s Vámi sdílí polohu. Všechny zařízení a kontaky (které s Vámi sdíli polohu) budete mít na jednom místě. To ale není všechno. Zajímavá je funkce, která pomůže nalézt ztracená zařízení která nejsou připojená k Wi-Fi ani k mobilním datům. Zaměření polohy ztracených zařízení funguje díky bluethooth signálu ostatních zařízení. Apple zařízením ostatních uživatelů se připojí k Vašemu ztracenému zařízení a sdílí jeho polohu s Vaším Apple ID. 

O vaše soukromí se obávat nemusíte, aplikace využívá end-to-end encryption, proto je Vaše poloha přenosu zcela anonymní. Pro správné fungování je nutné mít s Vaším Apple ID spárované nejméně dva Apple produkty.

Facetime attention correction

Nebo-li oprava očního kontaktu při facetime video hovorech. Pokud totiž s někým provádíte videohovor, přirozeně se díváte na displej iPhonu a ne do přední kamery. Díky umělé inteligenci budou vaše oči upravené tak, aby se zdálo, že neustále udržujete s druhou stranou oční kontakt. Apple si od této funkce slibuje mnohem osobnější pocit z videohovorů přes facetime. 

iOS 13 Najít

Fotky

Apple mírně předělá svou aplikaci fotky. Aplikace má nové možnosti třídění Vašich fotografií. Nabídka vzpomínek, které jsou zachyceny na Vašich fotografiích byla také pozměněna. Podobně jako to již dělá Facebook.

Aplikace Vás také fotografiemi bude upozorňovat na narozeniny Vašich kontaktů. 

Přidány budou samozřejmě nové filtry pro snadnou úpravu Vašich fotek přímo v aplikaci. 

Poznámky

Značného předělání se také dočkala aplikace poznámky. Nově bude možné jednotlivé poznámky třídit do složek a podsložek. Složky bude také možné opatřit unikátními obrázky a grafikou pro lepší přehlednost. Další novou funkcí bude možnost sdílení jednotlivý poznámek pouze v režimu “ke čtení”. Vyhledávač v poznámkách bude chytřejší. Vyhledávání bude schopné identifikovat účtenky, nebo specifický text. Také možnosti check listů budou v nových poznámkách značně rozšířeny. Jednotlivé “check listy” bude možné opakovat a budou fungovat podobně jako připomínky. 

iOS 13 Fotky

Možnosti úprav

Navážeme plynule na fotografie a videa. Apple totiž značně zlepšil a zjednodušil možnosti úprav fotek, videií v nativní aplikaci. Nově totiž lze provádět základní úpravy videa přímo v aplikaci fotky. V přednastavených filtrech bude možné regulovat jejich intenzitu. Úprava fotek je celkově jednodušší a rychlejší. Stále ale platí, že se jedná o základní úpravy. Pokud tedy vyžadujete sofistikovanější úpravu Vašich fotografií, budete muset sáhnout po aplikacích vývojářů třetích stran.

Mapy a funkce look around

Apple se konečně pustil do předělání své aplikace Mapy. Nově také představil funkci Look around (obdoba Google Street View). Look around vypadá skvěle, nicméně se s ním počítá (alespoň prozatím) pouze ve světových metropolích, takže si Česká republika, potažmo Praha a Brno bude muset počkat. 

iOS 13 Úpravy videa

Kontakty

Aplikace kontakty nově dostanou možnost přidání mnohem více příbuzenských vztahů. Tato funkce poslouží ke zlepšení přehlednosti. Nově si také budete moci vytvořit Memoji jako profilový obrázek k vaši vizitce kontaktu a Apple ID.

Mail

Mezi nové funkce patří například formátování textu, které bylo v předchozích verzích velmi jednoduché. Bude možné vybírat specifické fonty apod. Užitečným vylepšením bude také snadnější přidávání příloh k emailům. 

Pokud používáte značky u emailů v aplikaci mail pro Mac, určitě oceníte tuto funkci i v iOS verzi. Respektivě, tato funkce v mailu již je. Problémem byla limitace pouze na jednu značku, s tím je teď konec. V nové verzi si konečně budeme schopni emaily označovat více značkami. 

Aplikace také prošla drobnými grafickými změnami.

Zdraví

Také aplikace zdraví se dočkala kompletního předělání.Nově je aplikace rozdělena do dvou jednoduchých sekcí. Shrnutí a prohlížení. Aplikace působí mnohem přehlednějším dojmem, hlavně díky možnostem personalizace kategorií.

Sledování menstruačního cyklu

Společně s předchozí novinkou souvisí i tato novinka kterou ocení především ženy. V appstore existuje spoustu aplikací, které dokáží sledovat váš menstruační cyklus. Nově bude tato funkce obsažena již v iOS. V aplikaci bude možné nastavit také upozornění na plodné dny a notifikace před začátkem cyklu. 

iOS 13 Zdraví

Čas u obrazovky

Aplikace Screen time nyní bude porovnávat 30 posledních dní užívání vašeho iPhone místo posledních 7. Jak tomu bylo u iOS 12. Nově bude aplikace také dostupná v MacOS Catalina. Uživatelé budou tedy moci trackovat svůj čas na všech nový Apple zařízeních. Součástí tohoto vylepšení jsou také mírné úpravy práv rodičů a opatrovníků v rámci rodiného sdílení. Nově totiž budou mít rodiče možnost zjistit s kým se jejich ratolesti píšou a upravovat kontakty v zařízení na dálku. 

Pro dětské uživatele používající screen time, bude spuštěna funkce “Ještě chvilku”.  Tato funkce spustí jednu dodatečnou minutu, kterou budou mít děti pro uložení jejich právě rozpracované práce nebo hry. 

Podpora herních ovladačů

Prostřednictvím bluethoot bude možné spárovat Vaše herní ovladače Playstation DualShock 4 a Xbox One S controller. Na podzim roku 2019 se plánuje spuštění služby Apple Arcade, při které se ovladače z herních konzolí budou určitě hodit. 

iOS 13 Čas u obrazovky

Activity trends

Nová funkce aplikace aktivity. Zde budete moci sledovat Váš dlouhodobý postup v plnění Vašich cílů pohybové aktivity. Vaše 90 denní aktivita se porovnává s aktivitou z posledního roku. Součástí aplikace je také Váš “virtuální coach”. Pokud bude mít Vaše aktivita sestupnou tendenci, Váš coach vám jistě dá vědět. 

NFC

Technologie NFC určitě také stojí za zmínku. Rozšíří se možnosti využití NFC chipu. Německo a Japonsko už pracují na řešení, jak NFC chip v iPhone využít k nahrání údajů z ID karty (občanského průkazu). 

Airpods

Další novou funkcí (ne poslední) je možnost spárovat dvě sady AirPods s jedním zařízením. Apple tuto funkci představuje především kvůli společnému sledování filmů nebo poslechu hudby. 

iOS 13 Activity trends

Zkratky

Zkratky budou nově předinstalovány ve všech nových zařízeních. Zjednodušilo se také spouští zkratek z nabídky sdílení. Nyní není nutné dlouhé hledání, vše je přístupné hned na úvodní obrazovce sdílení. 

Quick path keyboard

Do systémové klávesnice je přidána nová možnost psaní slov. Tažením prstem po požadovaných písmenech napíšte slovo. Tato funkce je již roky využívána v konkurenčním Androidu. Bohužel čeština prozatím není v seznamu jazyků které tuto funkci podporují.

iOS 13 Zkratky

Volume Bar

Apple přepracoval design indikátoru hlasitosti. Při sledování filmů a změně hlasitosti Vám nezobrazí tradiční “jezdec” ve středu obrazovky. Indikátor stavu hlasitosti je přesunutý na okraj obrazovky a zabírá mnohem méně prostoru. 

iOS 13 Volume bar

Publikováno v Blog,Články,Nezařazené a označené ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,.