Keynote září 2019

Před pár dny jsme měli možnost sledovat letošní představení nových modelů iPhone, Apple Watch a iPad. Dozvěděli jsme se detaily ohledně připravovaných služeb Apple Arcade a Apple TV Plus. Zde jsou alespoň ( podle nás) ty nejzajímavější novinky z letošní zářiové keynote. 

iPhone 11, iPhone 11 Pro a iPhone 11 Pro Max

Nové vlajkové lodě Applu. Jedná se o nástupce iPhone XR, XS a XS Max. Nečekejte žádné velké změny, letošní modely se točí především okolo mírně prodloužené výdrže baterie, nového procesoru a hlavně kamerového systému. 

Mezi nejzajímavější produkt v poměru cena / výkon patří určitě nový iPhone 11 který je nástupcem iPhonu XR. Oproti svému staršímu bratrovi se iPhone 11 dočkal duální hlavní kamery a 12mpx přední kamery. Konstrukčně, technicky i finančně je odlišný od dražších verzí iPhone 11 Pro a iPhone 11 Pro Max. Další výhodou nových generací je vyšší odolnost předního a zadního skla. Apple slibuje až 2x vyšší odolnost proto poškrábání a rozbití skla. Jaká bude skutečnost si ovšem budeme muset počkat do 20.9.2019, to totiž dorazí první nové letošní modely k zákazníkům.

Apple Watch Series 5.

Nová generace Apple Watch má stejný design jako předchozí generace. Mezi hlavní novinky patří “Always ON” displej. Ve chvílích, kdy hodinky nepoužíváte, se jas displeje sníží na minimum, ale důležité informace budou stále zobrazovány. I přes funkci Always ON Apple slibuje stále celodenní výdrž. Zajímavé bude sledovat výdrž hodinek při vypnuté funkci Always ON. Pro verzi LTE Apple představil dvě nové premiové varianty. Apple Watch Series 5 budou dostupné ve verzi z hliníku, nerezové oceli a keramiky. 

iPad 2019

Nová generace iPadu obasahuje dvě hlavní vylepšení. Nový iPad 2019 dostane větší displej, konkrétně jde o úhlopříčku 10,2’’. Další důležitou novinkou je smart konektor pro připojení smart keyboard. 

Naštěstí Apple společně s upgradem nejlevnějšího iPadu nezměnil jeho cenu. Za základní wifi model s 32GB uložištěm vás vyjde na příjemných 9 990,- Ohledně příslušenství to již tak zajímavé není. Pro pořízení Apple Smart Keyboard budete muset zaplatit 4 790,- a Apple Pencil první generace vás vyjde na  2 590,-.

Vetšina času prezentace nového iPadu byla věnována funkčnosti nového iPad OS, o kterém jsme již psali. 

Služby

Velkou část této o něco kratší keynote, apple věnoval službám a operačním systémům, které byli představeny již na WWDC. Velký prostor tentokrát dostaly živé ukázky her dostupných v nové službě Apple Arcade. Nebyly opomíjeny ani operační systémy iOS a iPad OS. Žádné převratné novinky ale sděleny nebyly. Bohužel zatím není známo ani datum vydání MacOS Catalina. Vydání iOS 13 je naplánováno na čtvrtek 19.9.2019. První verze iPad OS bude dostupná 30.9.2019. Nový operační systém pro Apple Watch – Watch OS bude dostupný od 19.9.2019.

Ohledně Apple TV+ jsme měli možnost sledovat nový trailer na nový seriál See. Příjemným překvapením je dárek v podobě ročního členství v TV Plus po dobu jednoho roku při koupi jednoho nového produktu od Applu. 

Ceny nových služeb a produktů

iPhone 11 od 20 990,-

iPhone 11 Pro od 29 990,-

iPhone 11 Pro Max od 32 990,-

Apple Watch Series 5 od 11 690,-

iPad 2019 od 9 990,-

Apple Arcade – 139,- měsíčně

Apple TV Plus – 139,- měsíčně

iPhone 11

iPad 2019

Apple Watch Series 5

Přehled podporovaných zařízení pro iOS 13, iPadOS, WatchOS 6 a TVOS 13

Ve třech minulých příspěvcích jsme si popsali některá vylepšení a novinky letošních operačních systémů iOS 13, iPadOS a MacOS Catalina. Záměrně jsme v článcích neuváděli, která zařízení budou pro danné operační systémy podporována.

iOS 13

Apple ukončil podporu pro iPhone 5S, 6 a 6 plus. Veškeré novější iPhony se nového systému dočkají, tedy včetně stále velmi oblíbeného iPhone SE.

Zde je kompletní seznam zařízení pro iOS 13:

iPhone 6S a 6S Plus

iPhone SE

iPhone 7 a 7 Plus

IPhone 8 a 8 Plus

iPhone X

iPhone XR

iPhone XS a XS Max

iPadOS

iPadOS je vlastně iOS upravené pro používání v iPadu. Situace je zde tedy velmi podobná jako v případě iOS 13. Ze seznamu podporovaných zařízení tentokrát byli vyškrtnuty iPad Mini 2, 3 a původní iPad Air.

Zde je kompletní seznam podporovaných zařízení pro iPadOS: 

Všechny iPady PRO

iPad 2017

iPad 2018

iPad Mini 4

iPad Mini 5

iPad Air 2

iPad Air 3. gen.

MacOS 10.15 Catalina

MacOS 10.15 s označením Catalina bude podporovat mnoho modelů z roku 2012. Ovšem pozor! V produktové řadě Mac Pro je zde výjimka.

Kompletní seznam podporovaných zařízení pro MacOS Catalina:

MacBook 2015 nebo novější 

iMac 2012 nebo novější 

MacBook Air 2012 nebo novější 

iMac Pro 2017 nebo novější 

MacBook Pro 2012 nebo novější 

Mac Pro 2013 nebo novější 

Mac Mini 2012 nebo novější 

WatchOS 6

Operační systém pro chytré hodinky od Applu podporuje všechny modely WatchOS 5. 

Kompletní seznam podporovaných zařízení pro WatchOS 6:

Apple Watch Series 1

Apple Watch Series 2

Apple Watch Series 3 

Apple Watch Series 4

TVOS 13

V případě nové verze operačního systému pro Apple TV je seznam podporovaných zařízení nejkratší. Jednoduše, nový operační systém podporuje pouze dvě poslední generace Apple TV. 

MacOS Catalina

MacOS Catalina Na co se těšit?

V předchozích příspěvcích jsme si popsali co můžeme očekávat od nových operačních systémů iOS 13 a iPadOS. Dnes si představíme zajímavé funkce MacOS Catalina s označením 10.15. 

Konec iTunes

Apple po dlouhých 18 letech ukončí podporu aplikace iTunes. Respektive iTunes bude nahrazen novými aplikacemi. 

Aplikace Music, Podcast a Apple TV se budou starat o přehrávání hudby, podcastu a obsah Apple  TV. Synchronizaci, zálohování a obnovu Vašich zařízení bude nadále zajišťovat Finder. 

Práce s multimediálním obsahem (resp. jeho konzumací) bude přehlednější a jednodušší. 

Activation lock

Na nejnovějších Macích s chipem T2 bude nutné po přeinstalování operačního systému zadat původní Apple ID (takzvaný activation lock). Stejná ochrana funguje i v případě mobilních zařízení. Ztracené nebo ukradené MacBooky budou tedy bezcenné.

SideCar

Jak jsme Vás již informovali v příspěvku o iPadOS, nově bude možné využívat iPady PRO jako rozšířený monitor a vstupní zařízení pro Váš MacBook. Funkci SideCar lze nastavit v nastavení v oddělení AirPlay. Funkce je dostupná pomocí kabelu tak pomocí Wi-Fi. 

Obrovskou výhodou tedy bude možnost používání Apple Pencil k úpravám dokumentů na MacBooku. 

Funkce SideCar bohužel není limitována jen iPady Pro ale také rokem výroby Vašeho MacBooku. 

Podporované modely:

27’‘ iMac Late 2015 nebo novější

iMac Pro 2017

MacBook Pro Mid 2016 nebo novější

Mac Mini 2018 nebo novější

MacBook Air Late 2018 nebo novější

MacBook Early 2016 nebo novější

Mac Pro 2019 nebo novější

Fotky

Mimo předělání aplikace fotky (stejně jak tomu je případě iOS a iPadOS) je také značně vylepšena funkce strojového učení kterou aplikace využívá například při vyhledávání objektů ve vaší knihovně fotografií.

Odemykání pomocí Apple Watch

Již poměrně stará funkce se dočkala několika drobných vylepšení. Nyní je možné kdekoliv v MacOS zadat Vaše heslo pomocí dvojitého stisku tlačítka na Vašich Apple Watch.

Nově se na Vašich Apple Watch budou zobrazovat jednorázové ověřovací kódy, které dostanete pokud se přihlašujete k vašemu Apple ID nebo iCloudu.

Safari

Domovská stránka safari byla upravena podobně jako v případě iOS. Nově Vám SIRI nabízí návrhy na stránky, které často otevíráte nebo Vám je poslali Vaši přátele pomocí iMessage.

Další novinkou jsou upozornění na opakující se nebo slabá hesla. 

Neposlední novinkou je možnost přihlašovat se do iCloudu a Apple ID pomoci Touch ID.

Quick Time player

Video přehrávač nyní podporuje funkci obraz v obraze (tzv. PIP). 

Správa Apple ID

Značných změn se dočkala také nabídka Apple ID. Jednotlivé prvky jsou přehlednější a například správa rodinného sdílení a přidávání nových členů je mnohem jednodušší. 

Čas u obrazovky

Velkým vylepšením a zároveň novou funkcí MacOS Catalina je sledování času, který na MacBooku trávíte. Stejně jako je tomu v případě iOS a iPadOS. Nasbíraná data můžou být sdílená s ostatními zařízeními. Lze si tak udělat přesný přehled kolik času (a jak ho využíváte) ztrácíte na ve svých Apple produktech.

Voice control

Funkce zpřístupnění a Voice control se dočkala také značného vylepšení. Zpřístupnění nyní využívá SIRI (především pro diktování a rozpoznávání hlasu). MacBook je nyní možné kompletně ovládat hlasem, včetně úpravy textu jako je změna fontu, velikosti písma atd. 

Díky Voice control lze například přidávat často používané emotikony.

Přednastavený systémový diskový oddíl

V nové verzi operačního systému se bude operační systém instalovat na přednastavený oddíl disku. Tento oddíl bude určen pouze pro čtení, což zaručí ochranu systémových souborů proti přepsání pomocí aplikacích třetích stran. 

Ochrana uživatelských dat

Důležitým vylepšením je dotazování systému v případě, že se některá z aplikací snaží číst vaše dokumenty nebo fotky. Podobné zabezpečování funguje v případě iOS a iPadOS.

Ukončení podpory 32 bit aplikaci a dashboardu

Apple již dříve avizoval ukončení podpory 32bitových aplikací. Pokud tedy používáte některé 32 bitové aplikace, je nutné před aktualizací operačního systému najít vhodné alternativy nebo kontaktovat vývojáře aplikace. 

Apple také po velmi dlouhých letech ukončil aplikaci Dashboard, která byla dlouhé roky neaktualizována. 

iPadOS na co se můžeme těšit?

V minulém příspěvku jsme se představovali očekávané novinky v iOS 13. Dnes nás čeká zcela nový operační systém a tím je iPad OS. Apple navrhl iPad OS tak, aby uživatelé mohli naplno využít potenciál iPadu. Novinek je zde poměrně hodně a v kontextu použití iPadu jako pracovního nástroje se jedná o zásadní novinky. Mnoho novinek je stejných jako v případě iOS 13, proto je v tomto příspěvku ani nebudeme zmiňovat. Pokud jste ještě příspěvek o novinkách v iOS nečetli,  zde je odkaz.

Domovská obrazovka

První čeho si všimněte, je značně změněna domovská obrazovka. Na domovskou obrazovku jsou přidané widgety, které byly v předchozích verzích MacOS umístěny na samostatné obrazovce. Změněna je také velikost ikon aplikaci. Výsledkem je více místa na obrazovce pro umístění aplikaci. Domovská obrazovka iPadu tak působí zbrusu novým dojmem.

Splitscreen

Možnost ovládání více aplikací se dočkala také změn. V první verzi iPadOS bude možné otevřít dvě okna jedné aplikace. Nemalá skupina uživatelů tuto funkci jistě rádi uvítají.

Domovská obrazovka

Apple Pencil a anotace

Latence nebo-li odezva se snížila téměř o polovinu. Tahy Apple pencilem proto působí ještě přirozeněji. Předělané jsou také funkce anotací. Nyní je možné anotovat prakticky cokoliv, webové stránky, screen shoty apod. Užitečná je také funkce, kdy se Vás operační systém zeptá, zda-li chcete screenshot uložit do knihovny fotografií nebo do souborů. Nemusíte si tedy screenshoty míchat s vašimi osobními fotografiemi. 

Soubory

Když už jsme zmínili aplikaci soubory. Ta se také výrazně změnila. Obrovskou novinkou je možnost připojení externích datových nosičů, ze kterých bude možné číst i zapisovat. Pomocí iCloud Drive bude možné konečně sdílet celé složky a nejenom jednotlivé soubory. 

Safari

Obrovskou novinkou v nativním internetovém prohlížeči je zobrazení ve verzi pro desktopové verze. Tuto novou funkci určitě ocení všichni, kteří například pracuji ve wordpressu. Další novou funkcí kterou jsme zmínili již v příspěvku o iOS 13 je download manager. 

Nová gesta

Díky novým gestům je pohodlnější a rychlejší práce s textem. Tato funkce je dostupná také na iOS 13. Konkrétně se jedna o funkce kopírování, vložení a vyjmutí textu. Společně s gesty určitě stojí za zmínku nové psaní na klávesnici pomoci tahů po klávesnici. Je jen Škoda, že tato funkce podporuje pouze anglický jazyk (ale funguje výborně). 

Side car

Pokud vlastníte iPad Pro a MacBook na kterém běží MacOS Catalina, budete schopni využívat svůj iPad jako rozšířený nebo duplicitní displej pro svůj MacBook. Komunikace může probíhat bezdrátově až do vzdálenosti 10m nebo drátově pomocí USB-C kabelu. Tato funkce je koncipována pro pohodlné upravování PDF dokumentů nebo při práci v ilustrátoru nebo adobe photoshopu. Pokud však tyto aplikace nepoužíváte, bude Apple Pencil fungovat jako klasická myš.

Side Car

Nové možnosti zpřístupnění

Nabídka funkcí zpřístupnění se dočkala také velkých změn. Zejména ji věnujeme pozornost až v případě iPadu. Protože Apple vyslyšel požadavky nemalého počtu uživatelů. Nyní bude možné iPad ovládat pomocí myši. Funkce je koncipována pro lidi s handicapem, ale běžní uživatele jí budou moci také používat. 

V dalším příspěvku si popíšeme připravované funkce v novém operačním systému pro Mac. MacOS Catalina.

iOS 13 Na co se těšit?

Operační systém iOS 13 byl představený v červnu na tradiční vývojařské konferenci, takzvané WWDC. Spuštění oficiální verze systému je naplánována na září 2019 při příležitosti Apple special event, kde budou představeny nové generace iPhone a nejspíše také Apple Watch. Na co se vlastně můžeme těšit u nové verze operačního systému pro iPhone a iPod s pořadovým číslem třináct?

Tmavý režim

Jedna z funkcí, kterou má konkurenční Android již pár let konečně přichází do iOS. Samozřejmostí je kompletní propojenost temného režimu s veškerými systémovými funkcemi. Apple připravil vývojářům API pro snadnější integraci tmavého režimu s jejich aplikacemi. Zajímavá funkce je také autematické přepínaní světlého a tmavého režimu na základě denní doby. Součástí tmavého režimu jsou také zbrusu nové tapety vytvořené speciálně pro tmavý režim. Automatické přepínání je řízeno západem slunce. Velmi příjemná je také funkce automatické změny tapety při přepnutí do světlého/tmavého režimu.

Přihlaš se s Apple ID

Jednou z dalších funkcí je Sing in with Apple. Zjednodušeně řečeno, jedná se o obdobu služby “přihlásit se pomocí Facebooku”. Apple si zakládá na opatrném přístupu k osobním údajům svých uživatelů. 

Problémem s přihlášením pomocí Facebooku nebo Googlu je především sdílení svých osobních dat s webovou stránkou, kam se přihlašujete. Často nemáte přehlednou kontrolu nad tím, jaká data s dannou aplikací nebo webovou stránkou sdílíte. Apple ve své nové službě slibuje naprostou anonymitu. Při přihlášení k různým webům bude Apple vytvářet náhodně generované emailové adresy, které budou dále přesměrovány na Váš reálný email. 

Kvůli této službě již teď Apple čelí několika žalobám za upřednostňování svých služeb. Pokud totiž budou aplikace používat přihlášení pomocí Facebooku nebo Google, bude muset obsahovat také možnost přihlásit se pomocí Apple ID. Pokud se tak nestane, Apple nescháválí aplikaci pro appstore. 

Tmavý režim

Připomínky

Naprosto nový vzhled a funkce dostala také aplikace připomínky. Apple se snaží konkurovat vývajářům To-do aplikací. 

Jednotlivé připomínky budou tříděny do čtyřech jednoduchých kategorií (Dnes, Naplánováno, Vše a označené). Nebojte se, stále bude možné vytvářet a sdílet vlastní seznamy připomínek. Jednotlivým připomínkám bude nově možné přidělovat další připomínky. Připomínky bude možné označování pomocí vlajek nebo obrázků. 

Celkově jsou velmi rozšířené možnosti editace a následné připomenutí požadovaných věcí. 

Zde zmíníme jedno důležité upozornění. Po upgradu na novější verzi připomínek Vám nebudou přidané připomínky kompatibilní se staršími verzemi. Pokud tedy používáte iPhone, který bude podporovat iOS 13 a MacBook nebo iPad v nové verzi operačních systémů podporovat nebude. Doporučujeme neprovádět upgrade aplikace připomínek (upgrade iOS provést můžete).

iOS 13 Připomínky

Najít

Aplikace Najít iPhone a Najít přátele budou spojeny v jednu aplikaci. V praxi to znamená, že na mapě uvidíte všechny své zařízení a kontaky, které s Vámi sdílí polohu. Všechny zařízení a kontaky (které s Vámi sdíli polohu) budete mít na jednom místě. To ale není všechno. Zajímavá je funkce, která pomůže nalézt ztracená zařízení která nejsou připojená k Wi-Fi ani k mobilním datům. Zaměření polohy ztracených zařízení funguje díky bluethooth signálu ostatních zařízení. Apple zařízením ostatních uživatelů se připojí k Vašemu ztracenému zařízení a sdílí jeho polohu s Vaším Apple ID. 

O vaše soukromí se obávat nemusíte, aplikace využívá end-to-end encryption, proto je Vaše poloha přenosu zcela anonymní. Pro správné fungování je nutné mít s Vaším Apple ID spárované nejméně dva Apple produkty.

Facetime attention correction

Nebo-li oprava očního kontaktu při facetime video hovorech. Pokud totiž s někým provádíte videohovor, přirozeně se díváte na displej iPhonu a ne do přední kamery. Díky umělé inteligenci budou vaše oči upravené tak, aby se zdálo, že neustále udržujete s druhou stranou oční kontakt. Apple si od této funkce slibuje mnohem osobnější pocit z videohovorů přes facetime. 

iOS 13 Najít

Fotky

Apple mírně předělá svou aplikaci fotky. Aplikace má nové možnosti třídění Vašich fotografií. Nabídka vzpomínek, které jsou zachyceny na Vašich fotografiích byla také pozměněna. Podobně jako to již dělá Facebook.

Aplikace Vás také fotografiemi bude upozorňovat na narozeniny Vašich kontaktů. 

Přidány budou samozřejmě nové filtry pro snadnou úpravu Vašich fotek přímo v aplikaci. 

Poznámky

Značného předělání se také dočkala aplikace poznámky. Nově bude možné jednotlivé poznámky třídit do složek a podsložek. Složky bude také možné opatřit unikátními obrázky a grafikou pro lepší přehlednost. Další novou funkcí bude možnost sdílení jednotlivý poznámek pouze v režimu “ke čtení”. Vyhledávač v poznámkách bude chytřejší. Vyhledávání bude schopné identifikovat účtenky, nebo specifický text. Také možnosti check listů budou v nových poznámkách značně rozšířeny. Jednotlivé “check listy” bude možné opakovat a budou fungovat podobně jako připomínky. 

iOS 13 Fotky

Možnosti úprav

Navážeme plynule na fotografie a videa. Apple totiž značně zlepšil a zjednodušil možnosti úprav fotek, videií v nativní aplikaci. Nově totiž lze provádět základní úpravy videa přímo v aplikaci fotky. V přednastavených filtrech bude možné regulovat jejich intenzitu. Úprava fotek je celkově jednodušší a rychlejší. Stále ale platí, že se jedná o základní úpravy. Pokud tedy vyžadujete sofistikovanější úpravu Vašich fotografií, budete muset sáhnout po aplikacích vývojářů třetích stran.

Mapy a funkce look around

Apple se konečně pustil do předělání své aplikace Mapy. Nově také představil funkci Look around (obdoba Google Street View). Look around vypadá skvěle, nicméně se s ním počítá (alespoň prozatím) pouze ve světových metropolích, takže si Česká republika, potažmo Praha a Brno bude muset počkat. 

iOS 13 Úpravy videa

Kontakty

Aplikace kontakty nově dostanou možnost přidání mnohem více příbuzenských vztahů. Tato funkce poslouží ke zlepšení přehlednosti. Nově si také budete moci vytvořit Memoji jako profilový obrázek k vaši vizitce kontaktu a Apple ID.

Mail

Mezi nové funkce patří například formátování textu, které bylo v předchozích verzích velmi jednoduché. Bude možné vybírat specifické fonty apod. Užitečným vylepšením bude také snadnější přidávání příloh k emailům. 

Pokud používáte značky u emailů v aplikaci mail pro Mac, určitě oceníte tuto funkci i v iOS verzi. Respektivě, tato funkce v mailu již je. Problémem byla limitace pouze na jednu značku, s tím je teď konec. V nové verzi si konečně budeme schopni emaily označovat více značkami. 

Aplikace také prošla drobnými grafickými změnami.

Zdraví

Také aplikace zdraví se dočkala kompletního předělání.Nově je aplikace rozdělena do dvou jednoduchých sekcí. Shrnutí a prohlížení. Aplikace působí mnohem přehlednějším dojmem, hlavně díky možnostem personalizace kategorií.

Sledování menstruačního cyklu

Společně s předchozí novinkou souvisí i tato novinka kterou ocení především ženy. V appstore existuje spoustu aplikací, které dokáží sledovat váš menstruační cyklus. Nově bude tato funkce obsažena již v iOS. V aplikaci bude možné nastavit také upozornění na plodné dny a notifikace před začátkem cyklu. 

iOS 13 Zdraví

Čas u obrazovky

Aplikace Screen time nyní bude porovnávat 30 posledních dní užívání vašeho iPhone místo posledních 7. Jak tomu bylo u iOS 12. Nově bude aplikace také dostupná v MacOS Catalina. Uživatelé budou tedy moci trackovat svůj čas na všech nový Apple zařízeních. Součástí tohoto vylepšení jsou také mírné úpravy práv rodičů a opatrovníků v rámci rodiného sdílení. Nově totiž budou mít rodiče možnost zjistit s kým se jejich ratolesti píšou a upravovat kontakty v zařízení na dálku. 

Pro dětské uživatele používající screen time, bude spuštěna funkce “Ještě chvilku”.  Tato funkce spustí jednu dodatečnou minutu, kterou budou mít děti pro uložení jejich právě rozpracované práce nebo hry. 

Podpora herních ovladačů

Prostřednictvím bluethoot bude možné spárovat Vaše herní ovladače Playstation DualShock 4 a Xbox One S controller. Na podzim roku 2019 se plánuje spuštění služby Apple Arcade, při které se ovladače z herních konzolí budou určitě hodit. 

iOS 13 Čas u obrazovky

Activity trends

Nová funkce aplikace aktivity. Zde budete moci sledovat Váš dlouhodobý postup v plnění Vašich cílů pohybové aktivity. Vaše 90 denní aktivita se porovnává s aktivitou z posledního roku. Součástí aplikace je také Váš “virtuální coach”. Pokud bude mít Vaše aktivita sestupnou tendenci, Váš coach vám jistě dá vědět. 

NFC

Technologie NFC určitě také stojí za zmínku. Rozšíří se možnosti využití NFC chipu. Německo a Japonsko už pracují na řešení, jak NFC chip v iPhone využít k nahrání údajů z ID karty (občanského průkazu). 

Airpods

Další novou funkcí (ne poslední) je možnost spárovat dvě sady AirPods s jedním zařízením. Apple tuto funkci představuje především kvůli společnému sledování filmů nebo poslechu hudby. 

iOS 13 Activity trends

Zkratky

Zkratky budou nově předinstalovány ve všech nových zařízeních. Zjednodušilo se také spouští zkratek z nabídky sdílení. Nyní není nutné dlouhé hledání, vše je přístupné hned na úvodní obrazovce sdílení. 

Quick path keyboard

Do systémové klávesnice je přidána nová možnost psaní slov. Tažením prstem po požadovaných písmenech napíšte slovo. Tato funkce je již roky využívána v konkurenčním Androidu. Bohužel čeština prozatím není v seznamu jazyků které tuto funkci podporují.

iOS 13 Zkratky

Volume Bar

Apple přepracoval design indikátoru hlasitosti. Při sledování filmů a změně hlasitosti Vám nezobrazí tradiční “jezdec” ve středu obrazovky. Indikátor stavu hlasitosti je přesunutý na okraj obrazovky a zabírá mnohem méně prostoru. 

iOS 13 Volume bar

Back to School 2019

Nový školní rok 2019/20 je za dveřmi. iFruits® servis pro Vás připravil akční ceny pro vybrané příslušenství. To ale není všechno. Máme pro Vás také pár tipů na používání Vašeho MacBooku, iPhonu nebo iPadu ve škole i mimo ní.

Kalkulačka vždy při ruce

Víte, že jednoduché příklady můžete spočítat díky vyvolání vyhledávací lišty spotlight? Na Macu je to standardně klávesová zkratka (CMD+mezerník). Stačí jen zadat příklad a MacBook ho za Vás ihned spočítá. Stejně tak můžete provést i u iPhonu nebo iPadu. Vše co musíte udělat, je stáhnout oznamovací lištu (od shora dolů), následně swipe zleva doprava a v horní liště “hledat” napsat příklad, který potřebujete vypočítat.

Poznámky a připomínky vždy a všude

Nativní aplikace poznámky skrývá mnoho možností, jak zaznamenávat nejdrůznější data. Ať už psaný text, tak také například fotografie (tyto fotky se Vám nezobrazí v aplikaci Fotky) nebo pomocí funkce skener, naskenovat požadovaný dokument. Výhodou této aplikace je její propojení s ostatním zařízeními. Pokud máte správně nastavený Váš iCloud, budou se Vám poznámky vytvořené iPhonem zobrazovat také na MacBooku. Pokud Vaši spolužáci využívají také iPhone nebo Mac, můžete jim své poznámky jednoduše sdílet prostřednictvím mnoha služeb, například iCloud. 

Správa školních projektů v jedné aplikaci

Pokud ve škole pracujete na šložitých projektech, na kterých spolupracujete se svými spolužáky, určitě oceníte aplikaci Trello. Aplikace obsahuje takzvané nástěnky, do kterých přidáváte karty které můžou ostatní uživatelé komentovat. V aplikaci také lze vytvářet seznamy úkolů, termíny, nebo připojovat přílohy. Aplikace je zdarma. S aplikací lze propojit různé služby jako je Google Drive nebo Dropbox. 

Hudební streamovací služby se slevou

Pokud jste studenti vysoké školy, můžete využít studentské slevy pro premiové členství ve Spotify nebo Apple Music. V obou aplikacích naleznete skvělé playlisty, které Vám pomohou při Vašem studiu. No a kdyby ne, tak alespoň budete mít možnost si své oblíbené songy stáhnout k offline poslechu. 

Studentské členství v Apple Music Vás vyjde na 69 Kč měsíčně.

Studentské členství v aplikaci Spotify Vás vyjde na 2,99 Euro měsíčně.

Back to School s Apple

Pokud jste studenti vysoké školy nebo učitelé, určitě by Vám neměla uniknout akce Back to School od Applu. Apple poskytuje velmi zajímavé slevy na nové iPady a MacBooky. Slevy se vztahují pouze na nákup přes eshop. Nabídka je časově omezená do 26.9.2019

Pokud tedy uvažujete o koupi nového zařízení, určitě zkuste využít tuto nabídku. Vaše staré zařízení můžeme vykoupit a vy si tak vyděláte nějakou kačku navíc 😉. Pro informace o výkupu zařízení využijte náš kontaktní formulář nebo telefoní číslo: 702143474.

Pokud se Vám zdál článek uřitečný, nezapomeňte ho sdílet na sociálních sítích.
Team iFruits® ⚙️🛠🔬®️🎧📲⌚️💻